Sv. Petar kod Ilovika

Pogled s mora na Ilovičko groblje

Pogled s mora na Ilovičko groblje – ranokršćansku crkvu na otočiću Sveti Petar

Na otočiću Sveti Petar pokraj Ilovika nalazi se mjesno, ilovičko groblje. Ono je smješteno unutar impozantne ranokršćanske crkve, okvirno datirane u posljednja desetljeća 5. stoljeća. Ova se crkva za sada ne nalazi niti na popisu registriranih i zaštićenih spomenika, niti se kao takva javlja u stručnoj literaturi.

Udruga aIPAK je 2010. godine, u suradnji s Udrugom APAHJ i istraživačkim laboratorijem „ARTeHIS“ Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (C.N.R.S.) iz Dijona, u cijelosti dokumentirala postojeće stanje ovog iznimno dobro sačuvanog zdanja, te predložila Konzervatorskom odjelu Ministarstva Kulture u Rijeci njezino upisivanje na popis zaštičenih spomenika kulture Republike Hrvatske.

U 2011. godini radovi na crkvi bit će nastavljeni u okviru istraživačkog projekta „Otočno redovništvo na Kvarneru od 5. do 11. stoljeća“.

Na južnom zidu građevine uočljive su lezene i prozori

Ispred groblja stoji ranokršćanski sarkofag, pronađen prilikom kopanja nove grobne rake

Lokalitet

Sv. Petar kod Ilovika